Skip to content

Kärdla ametlik veeb on ainult kannatlikele kodanikele

september 28, 2010
tags:
Kärdla linna ametlik koduleht - lehe download on näha animatsioonina. Kliki!

Kärdla linna ametlik - lehe download on näha animatsioonina. Kliki!

Sobrasin täna Eesti kohalike omavalitsuste veebides – ühe erilise õnnishetkena tabas mind Kärdla koduleht. Kergelt nagu – uhmmm, raudkang.

Või noh, küllap ütlevad nad ise seda kõige paremini – “Kärdla on Läänemeress asuva saare Hiiumaa ainuke linn ja Hiiu maakonna keskus.”

Et. Või nii siis. Meress ja puha tundub olevat ka sait ise.

Tehniliselt: Ma saan aru, et asi on ilmselt tehtud Miljon Aastat Tagasi ja kunagi tundus see normaalne (eriti, kui oma desktopi peal demosaiti jooksutada, onju) ja ehk on asi tormiga hapraks muutunud netiühenduses, ent… vähemalt täna see asi sakkis ja mitte vähe.

Panin väikese gif-animatsiooni (kiirendatud tublisti võrreldes reaalse downloadiga) ka siia thumbile külge – et siis näha lehe laadimise nelja etappi, mida õnnestus rohkem kui minuti vältel nautida. Normaalne veebikülastaja oleks end selle ajaga juba ammu kuskile mujale ümber paigutanud ja kulutaks (statistiliselt tõendatud) 10x rohkem aega alternatiivi otsimisele kui selle lehe mahalaadimisele.

Üldiselt, imestada pole midagi – 3,25MB suurus on ühe esilehe kohta (kus pole ei bännereid ega ka ülemäära palju sisu) kena tulem. DELFI esileht sajakonna uudispealkirja ja kahekümne ülemäärase bänneriga annab sellest vaid kolmandiku (!).

Põhiprobleem – kõik (KÕIK!) headerid laetakse sisse. Ka need, mida kasutaja kunagi ei näe. Ennekõike, võiks öelda, just need, mida kasutajale ei näidatagi. Ja muidug, otse loomulikult, on kõik graafilised elemendid png’dena tehtud. Sest png on ju hädavajalik mummude, piltide jms formattimiseks (kusjuures, transparencyt ei kasutata) eriti, kui tegu on kõige raskema pildiformaadiga.

Ääremärkus: Puht küünilisest huvist lasin lehe vaatasin koodi valideerumist W3C lehel. Ja sain vastu pükse nii et tolmas: ma pole eales (never ever) näinud ühtegi “suuremahulisemat” (käesolev klassifitseerub sinna konteksti napilt) korporatiivsaiti, kus oleks alla paarikümne errori või “ebakõla”. http://www.kardla.ee veatulemiks jäi 2 (KAKS! Ma pole ise ka elus ühtegi saiti püsti lükanud, mis nii hästi valideeruksid, ei suurt ega väga väikest!). Seejuures on ühel juhul tegu style erroriga ja teisel ID rotatori topeltdefineerimisega ehk ei miskit hullu. Aga, kolleegi ja toanaabrit tsiteerides: grammatikavigade puudus ei muuda ühtegi ilukirjanduslikku teost veel heaks lugemiseks.

Enivei, download time sucks, sest lehe kaal sakib. Sucks bad. BAD. Ja kui ühendus on s**t (loe: sült), näiteks netipulgaga perifeerias redutades, siis jääb enamus saidist nägemata. Vaata, ei erista sealt helesiniselt taustalt valget teksti eriti ja background loetakse imagena sisse, tõenäoliselt mõne disainiguru “pehmem ja personaalsem” soovituse peale.

Kusjuures, kui ma tavaliselt soovitan preload all images teha sellistele saitidele, siis nende mahtude juures ütleks, et parem mitte – nüüd vähemalt on lahkemalt meelestatud kodanikul ehk kannatust oodata, sest pidevalt miskit uut plõksab ekraanil ette ja on näha, et “töö käib” lehe ettetirimisega. Ootaks kogu leht nende 3 mega allalaadimise taga, tõmbaks ta ju udu.

Sisuliselt: kas linnavalitsuses või minugipoolest tervel saarel pole kedagi, kes Kärdla kodulehe vastu piisavalt huvi tunneks, et sealseid tekste loeks? Kui mitte muudel põhjustel, siis vähemasti vigade peale näpuga näitamiseks? Düsgraafid ei tundu autorid olevat, küll aga on terve peotäis näpukatena tunduvaid tüposid ja kokku-lahku-kokku-lahku kirjutamisi (komadega on mul endalgi suhted kehvad, nii ei hakka seda osa suskima).

Asi on ka sisulise ehk kontekstuaalse poole pealt totaalselt nutune – pealegi ei saa siin “aegumist” kuidagi põhjuseks tuua, sest mõned surematud teosed kannavad 2010 aasta suve daatumeid. Allpool on ära toodud (täismahus) II astme menüüst leitud artikkel “Rahvusvaheline koostöö”.

Mis VÄGA häirib, on totaalselt mõttetud ja vahu- ning kohatäiteks toodetud teemade ning rubriikide esilehed. NULL infot alamlehtede ja alammeüüde sisu kohta, navigeerimine käib ikka ja eranditult läbi menüüde ning kui “Linnavolikogu” lehe kogu sisu mahub ühte lausesse (“Kärdla linna kohaliku omavalitsuse valimistulemused ja info Kärdla linnavolikogu kohta: volikogu liikmed, volikogu komisjonid ning volikogu dokumendid.”) ega sisalda ühtegi viidet, siis… nojah. Nojah. Jääb ju loota, et ma viitsin ja kaevan.

“Kohalik võim” (I astme teema) esileht teatas mulle, et lisaks Läänemeress asumisele on Kärdla lipp ristküliku kujulisest kangast… Tekstid samad mis “Kärdla info” menüüpunkti alt (I aste taas) leida võib.

Normaalne.

OK, mul oli vaja nende lehel sobrada. Enamikel kodanikel, loodetavasti, ei ole. Ent kui käsitleda linna ametlikku veebikeskkonda kui visiitkaarti üldisele kommunikatsioonile ja eneseväärtustamisele, siis Kärdla kutsuvalt ei mõju.

Loodan väga, et nad kunagi (millalgi äkki ehk) oma netikeskkonna uuendamiseks hanke teevad ja sellise teostaja leiavad, kes lisaks seksikale disainile ja pisut ägedamale CMS’sile ka sisustrateegia ja tekstikirjutamise osas nõustada taipab.

Ja keegi võiks nende errorlehega ka midagi ette võtta. Näiteks lisada mingit abistavat sisu ja brändingut…

Aga mingem nüüd selle ilusa sisunäidise juurde 🙂

Tahad põnevaid ja edasiviivaid tekste? Võta eeskuju –  II astme menüüst leitud “Rahvusvaheline koostöö” (millel on mitmeid alapunkte, mil ON sisu, ehkki napilt, aga tekstis need muidugi ei kajastu):

Rahvusvaheline koostöö

Neljapäev, 03 Juuni 2010 14:41
Saada link Prindi PDF
Euroopa Liidu poliitikate keskmeks on integratsioon. Kuniks Eesti oli veel Euroopa Liidu kandidaatriik, tegi EL palju tööd selle nimel, et valmistada kandidaatriike ette liitumiseks Euroopa Liiduga. Selleks loodi mitmeid rahvusvahelisi organisatsioone ja olid kasutada erinevad rahastusvõimalused. Nüüd, kus Eesti on saanud EL täisliikmeks, on see kaasa toonud täiendavaid võimalusi uute koostöövõrkude loomiseks. Eesmärgiks on ühendada erinevaid rahvaid ja kultuure, ning jagada oma teadmisi ja oskusi.
Advertisements
2 kommentaari leave one →
  1. september 28, 2010 2:12 p.l.

    Selle olematu kiiruse taga on vahest see, et 84.50.176.178 tundub kuuluma Elioni DSLi aadressruumi – ja ilmselgelt on sellel ühenduse pruukija leidnud talle ka muud kasutust, sest ping on 1000ms kanti…

    A CMSiks on Joomla!, it-poiste lemmik 🙂

  2. september 29, 2010 5:08 e.l.

    Joomla peale on palju saite ehitatud, suur osa neist isegi toimivaid 🙂 CMS ei saa vabandada sisulisi idiotisme ja Joomla kood VÕIMALDAB (kui tasuta extensionsite descriptionitesse süveneda) leida ka selliseid “dünaamilse rotatsiooni” lahendusi, mis lehte umbe ei tõmba, üle-200kb-seid png’sid ei eelda ning iga rea jaoks üle terve andmebaasi päringuid ei tee :))
    Ausalt, saab küll. Espresso poisid näituseks täitsa ehitasid Joomla peale suuremaid asju.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: